ÇOCUĞUNUZUN OKUL ÖNCESİ EĞİTİME BAŞLAMA ZAMANI GELDİ!!!

 İŞTE SİZE BU SÜREÇTE YARARLANABİLECEĞİNİZ BİR KAÇ ÖNERİ:

ÖNCE SİZ;

Çocuğunuzun okula başlamasıyla hayatınızda yepyeni bir dönem başlar. Evinizin küçük bireyi de sosyal hayata ilk adımını atmak üzeredir artık.  Birçok anne-babanın “ilk okul günleri” çocuklarının okulda bir günü nasıl geçirdiği, neler yaptığı, ne yediği, nasıl uyuduğu, kendilerini özlediği için ağlayıp ağlamadığı gibi bir çok soruyla boğuşarak geçer. Yani çocuğun attığı bu ilk adım “kendisi için küçük ama ailesi için büyük bir adım”a dönüşüverir birden bire…

Bu süreci çocuktan çok anne-babalar belirler: Bu yüzden ÇOCUĞUNUZUN OKULA BAŞLAMASINA ÖNCE SİZİN HAZIR OLMANIZ GEREKTİĞİNİ UNUTMAYIN. 

OKULA BAŞLAMADAN ÖNCEKİ HAZIRLIKLAR:

Çocuğunuzu okul hayatı hakkında bilgilendirin. Bu bilgilendirme sırasında günlük rutinlerin nasıl olacağını da anlatın.

Bu sohbetleriniz sırasında çocuğunuzu istekli kılmak için gereksiz vaatlerde bulunmayın, abartılı örnekler vermeyin.

Çocuğunuzla yapacağınız bu sohbetlerinizin kısa, net ve anlaşılır olmasına özen gösterin.

Okulla ilgili önceden yapmanız gereken hazırlıklarınız varsa bu hazırlıkları çocuğunuzla birlikte yapın.

OKULA UYUM DÖNEMİ

Çocuğunuzun okula başlaması ve alışmasının çocuğunuzun hayatında önemli bir adım ve büyük bir değişim olduğunu unutmayın. İlk günler ne tür tepkiler verirse versin, onu yargılamayın. Desteğinizi ondan esirgemeyin.

Çocuğunuzu öğretmenine teslim ederken vedalaşmalarınızın uzun olmamasına dikkat edin ya da tam tersi çocuğunuzun herhangi bir şeye dalmasını fırsat bilip kaçmayın. Siz çocuğunuzla kısa sürede vedalaşmayı başaramazsanız o hiç yapamaz.

Vedalaşırken onu rahatlatacak kısa açıklamalarınızı yapın. Kullandığınız ifadelerde ayrılış anını değil, tekrar buluşma zamanını vurgulamaya çalışın. 

Sizin davranışlarınızın ve yansıttığınız duygularınızın çocuğunuz üzerinde ne kadar belirleyici olduğunu unutmayın. Yüzünüzdeki üzüntü ifadesi, her an vazgeçmeye hazır kararsız tavrınızla çocuğunuzun rahat bir şekilde alışmasını bekleyemeyiz.

İlk günler okula istekle ve keyifle gelen ve hızla alışan çocuğunuzun bir süre sonra isteksiz olması ve direnmesi durumunda endişelenmeyin. Bazı çocuklar başlangıçta hayatlarında oluşan müthiş bir değişim olarak başlayan okulun, her gün yaşanan bir rutin olduğunu fark ettiklerinde tepki gösterebilirler. Bu düzene alışmalarında çocuğunuza destek olun.

Eve döndüğünde çocuğunuzu okulda neler yaptığı ile ilgili soru yağmuruna tutmayın.

Çocuğunuz üzerinde bir disiplin oluşturmaya çalıştığınız durumlarda lütfen okulu ve öğretmenleri bir korku figürü olarak kullanmayın. Çocuk korku duyduğu ortama kendi isteğiyle girmek istemeyecektir.