ÇOCUKLARDA TEKNOLOJİ BAĞIMLILIĞI NASIL ÖNLENİR?

El cihazlarını çocuklara sunarken, ebeveynler ve bakıcılar teknolojinin kullanımı konusunda net sınırlar sağlamaya hazır olmalıdır.

“Oyun ve uygulamalar – eğitici olanlar bile – kullanıcıların ilgisini korumak için tasarlandığından, küçük çocuklarda, özellikle sınırlı menfaatleri olan ve meşguliyet eğilimi gösteren otizm spektrum bozukluğu olanlarda teknoloji bağımlılığı mümkün” diyor Dr Soong Chi Mei, Uzman Psikolog ve Klinik Servisler Yardımcısı Baş  Çocuk Gelişimi Bölümü ,  KK Kadın ve Çocuk Hastanesi  (KKH), üyesi  SingHealth  grubuna.

BU İŞARETLER BİR TEKNOLOJİ BAĞIMLILIĞINI İŞARET EDEBİLİR

Ebeveynler aşağıdaki belirtilere dikkat etmelidir:

  • Cihazın artan ve kalıcı kullanımı, sosyal çekime yol açıyor
  • Cihazı kullanmak için sık talepler, istek reddedildiğinde veya cihaz alındığında öfke nöbetleriyle sonuçlanır
  • Cihazla çalışmaya devam etmek için ısrar etmek ve cihazla oynamaya devam etmek için diğer normal günlük rutinleri (yatağa gitmek gibi) yapmayı reddetmek gibi aktivitelerin ayrılması
  • Oyunlarda veya videolarda bulunan veya bunlara aşırı miktarda zaman ve kaynak harcayan belirli karakterlerle fazla uğraşma.

ÇOCUKLARDA TEKNOLOJİ BAĞIMLILIĞI NASIL ÖNLENİR?

Ebeveynler ve bakıcılar, popüler olmayan ve çocukları için açık sınırlar oluşturmaya hazır olmalıdır. Alınabilecek bazı önlemler şunları içerir:

  1. TV, bilgisayar ve mobil cihazların kullanımını aynı anda en fazla 30 dakika ile sınırlandırın. Günde toplam ekran süresi miktarının yaş grubu önerilerini aşmadığından emin olun.
  2. Cihazı kullanmak için uygun bir zaman planlayın ve çocuğunuzun diğer zamanlarda meşgul olması için eğlenceli fiziksel aktiviteler planlayın.
  3. Çocuğunuzun yatak odasına televizyon ve elektronik alet yerleştirmekten kaçının ve kullanımdan sonra bu tür cihazları kapatın.
  4. Yemek, ev ödevi ve yatma saatleri gibi ‘tekniksiz’ zamanları gözlemleyin. Ayrıca, çocuğunuz için yatak odası, yemek alanı ve araba gibi ‘teknoloji içermeyen’ bölgeler belirleyebilirsiniz.
  5. Çocuğunuza ılımlılığın önemini öğretin. Çocuğunuzun teknik cihazların kullanımında bir kısıtlama göstermesi ve belirlediğiniz kuralları takip etmesi halinde övgü önerdiğinizden emin olun.
  6. Cihazı çocuğunuzla birlikte kullanarak erişimi izleyin. Aile değerlerini iletişim kurmak, etkileşim kurmak ve paylaşmak için bu fırsatı değerlendirin.

“Zaman zaman, yönlendirdiğimiz telaşlı yaşamlarla, teknoloji bir çocuğun zamanının işgaline yardımcı olmak için kullanılabilir. Ancak, Soong, anne babalar ve bakıcıların konuşma, dinleme, oyun oynama, yerleri ziyaret etme ve çocuklarıyla meşgul olmaları için önemli olmaya devam ediyor ”diyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.